Port lotniczy w Gdańsku Rębiechowie, który nosi imię Lecha Wałęsy, położony jest w centrum regionu pomorskiego, a w jego bezpośrednim otoczeniu mieszka połowa mieszkańców województwa. Ze względu na liczbę oferowanych połączeń lotniczych oraz dogodne warunki komunikacyjne, zasięg oddziaływania Portu Lotniczego Gdańsk wykracza poza granice województwa i obejmuje inne ośrodki miejskie. Port Lotniczy w Gdańsku Rębiechowie jest również zapasowym lotniskiem dla warszawskiego Okęcia.
W związku ze stale rosnącą ilością pasażerów w czerwcu 2013 roku Zarząd Portu Lotniczego Gdańsk podpisał umowę na zaprojektowanie, dostawę, montaż i uruchomienie lotniczych rękawów pasażerskich wraz z automatycznymi systemami dokowania samolotów.
Spośród czterech firm biorących udział w przetargu, wygrała hiszpańska firma EMTE SISTEMAS SAU. Szacuje się, że całkowity koszt zamówienia wynosi ponad 12 milionów złotych i obejmuje dostawę i montaż 5 rękawów wraz z systemami automatycznego dokowania samolotów. Zaletą tych nowych rękawów pasażerskich jest ich uniwersalność. Ponadto taka inwestycja ma zapewnić większy komfort pasażerom oraz zwiększy przepustowość istniejących już na lotnisku bramek.
Nowo wybudowane rękawy mają być samojezdne i odpowiednio dostosowane do samolotów obsługiwanych przez lotnisko w Gdańsku Rębiechowie. Wśród wielu modeli samolotów odlatujących z lotniska im. Lecha Wałęsy nowe rękawy mają być dostosowane m. in. do Bombardiera Dash Q400 oraz odrzutowców regionalnych CRJ, z których korzystają tacy przewoźnicy jak Eurolot czy Air Berlin. Ponadto takim tunelem będzie można przejść na pokład Boeinga oraz Airbusa.
Trzy szklane tunele, które połączą nowy terminal pasażerski T2 z klatką schodową zostały przewiezione na gdańskie lotnisko po prawie dwutygodniowej podróży na platformach trzech ciężarówek. Jak zapowiadają eksperci, nowe rękawy mają zostać zainstalowane do kwietnia tego roku, a 2 z nich znajdować się będą w dobudowanej części nowego Terminala T2. Warte podkreślenie jest również to, że z nowych rękawów będzie można korzystać w każdych warunkach atmosferycznych, nawet przy burzy i wichurze dochodzącej do 100km/h.